Smaller Default Larger

   Dzień Konia w szkolnej bibliotece

Konie swą siłą, pięknem i wytrwałością zjednały sobie ludzi już wiele tysięcy lat temu. Bez wątpienia bez nich rozwój technologii czy transportu byłby znacznie opóźniony. Nic więc dziwnego, że koń jako zwierzę bardzo bliskie człowiekowi również posiada swój dzień, podczas którego możemy docenić obecność tego niezwykłego zwierzęcia w naszym życiu.

Dzień Konia w Polsce świętujemy 30 kwietnia.

Ustanowiono go, by dać wytchnienie tym pracowitym zwierzętom. Dawniej tego dnia konie nie wyruszały bowiem na pole, by pomagać w uprawie ziemi, nie były zaprzęgane do wozów
i bryczek, a zostawały w stadninie – miały dzień wolnego na odpoczynek i regenerację.

W obecnych czasach dzień ten obchodzony jest nieco inaczej. Często organizowane są pikniki, festyny lub zawody jeździeckie, podczas których miłośnicy koni spotykają się w stadninach, gdzie świętują.

W szkolnej bibliotece z okazji tego nietypowego święta można było obejrzeć wystawę książek, albumów i zdjęć poświęconych koniom. Najmłodsi uczestniczyli w konkursie plastycznym. Wśród uczniów naszej szkoły jest także wielu miłośników konnej jazdy, którzy w tym dniu podzielili się swoimi przeżyciami i wrażeniami z obcowania z tym majestatycznym zwierzęciem.


Małgorzata Krzemińska