Smaller Default Larger

   Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”

Na oficjalnej stronie Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej czytamy: „Prezydent Lech Kaczyński (…) w 2010 roku złożył na ręce marszałka Sejmu projekt ustawy o ustanowieniu Narodowego Dnia Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”, jako święta państwowego, które będzie obchodzone 1 marca każdego roku”.

Uzasadnienie dołączone do projektu ustawy głosiło, że ustanowienie święta „jest wyrazem hołdu dla żołnierzy drugiej konspiracji za świadectwo męstwa, niezłomnej postawy patriotycznej i przywiązania do tradycji patriotycznych, za krew przelaną w obronie Ojczyzny (...). Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych” to także wyraz hołdu licznym społecznościom lokalnym, których patriotyzm i stała gotowość ofiar na rzecz idei niepodległościowej pozwoliły na kontynuację oporu na długie lata”.

Po śmierci prezydenta Lecha Kaczyńskiego prezydent Bronisław Komorowski podtrzymał projekt. 3 lutego 2011 roku Sejm uchwalił ustawę o ustanowieniu 1 marca Narodowym Dniem Pamięci Żołnierzy Wyklętych.

Data ta jest nieprzypadkowa – 1 marca 1951 r. w mokotowskim więzieniu komuniści strzałem w tył głowy zamordowali przywódców IV Zarządu Zrzeszenia Wolność i Niezawisłość – Łukasza Cieplińskiego i jego towarzyszy walki. Tworzyli oni ostatnie kierownictwo ostatniej ogólnopolskiej konspiracji kontynuującej od 1945 roku dzieło Armii Krajowej.

1 marca na sali gimnastycznej naszej szkoły zebrała się cała społeczność szkolna, aby oddać hołd żołnierzom drugiej konspiracji za świadectwo męstwa oraz niezłomną postawę patriotyczną.

Dziękuję pani Marii Szucie za wygłoszenie okolicznościowej prelekcji, a uczniom klasy VI a oraz VII za pomoc w przygotowaniu spotkania.

Małgorzata Krzemińska