Smaller Default Larger

Międzynarodowy Dzień Praw Dziecka

 W minionym tygodniu obchodziliśmy w naszej szkole Międzynarodowy Dzień Praw Dziecka. 20 listopada to rocznica uchwalenia Konwencji o prawach dziecka – najważniejszego dokumentu poświęconego dzieciom. W tym szczególnym dniu dzieci na całym świecie jednoczą się i podejmują wiele działań w imieniu swoich rówieśników – tych, których prawa są często łamane.  To radosny dzień, ale z poważnym przesłaniem.

Nasza szkoła wraz z biblioteką wspólnie obchodziła akcję „Międzynarodowy Dzień Praw Dziecka z UNICEF 2023”. Z tej okazji uczniowie przyszli do szkoły ubrani na niebiesko lub z niebieskim elementem garderoby. Kolor niebieski, czyli kolor UNICEF, pojawiał się w każdym działaniu podejmowanym tego dnia! Okazujemy wsparcie wszystkim dzieciom na świecie, których prawa nie są respektowane! Przeciwdziałamy dyskryminacji i głośno mówimy o tolerancji!

Przez cały poniedziałek uczniowie brali udział w zajęciach z wychowawcami, podczas których mieli okazję poznawać prawa dziecka, mieć ich świadomość, umieć reagować, by chronić zarówno swoje prawa, jak i prawa koleżanek, kolegów czy ludzi obcych, żyjących z dala od nas, których nigdy nie mieliśmy okazji spotkać. Edukacja o prawach człowieka i prawach dziecka uczy wrażliwości i zaangażowania.

Prace, które powstały w trakcie wspólnych aktywności, przyozdobiły szkolną gazetkę. Dzięki temu przypominają cały czas, że prawa dziecka nie są nam obojętne.

 

Danuta Pyznar