Smaller Default Larger

XXII Ogólnopolski Tydzień Czytania Dzieciom

Od 1 do 7 czerwca w całej Polsce już po raz dwudziesty drugi był obchodzony Ogólnopolski Tydzień Czytania Dzieciom, któremu towarzyszyło hasło „Książka to ogród”.

Ogólnopolski Tydzień Czytania Dzieciom to akcja, która od ponad dwóch dekad jednoczy osoby i instytucje zaangażowane w promocję czytania dzieciom i jest obchodzona w wielu przedszkolach, szkołach, bibliotekach i księgarniach — w tym roku również w naszej szkole.

W działania włączyli się uczniowie z edukacji wczesnoszkolnej, którzy podczas spotkań z bibliotekarzem zapoznali się z historią święta oraz publikacjami szczególnie polecanymi przez organizatorów do wspólnego czytania podczas tegorocznej akcji. Uczniowie klasy 2a głośno czytali historie uwielbianej przez dzieci Kici Koci oraz wcielili się w role ilustratorów, wykonując podczas czytania przez bibliotekarza opowiadania o Rzodkiewkowej Królewnie z książki Artura Andrusa pt. „Bzdurki, czyli bajki dla dzieci (i) innych” wspaniałych rysunków ilustrujących przygody królewny Sandry Jolanty Jolanty. W klasie 3 wspólnie (i bardzo głośno) przeczytaliśmy kultowy wiersz Juliana Tuwima pt. „Lokomotywa”, a następnie uczniowie mieli za zadanie wyobrazić sobie, że są słynnymi pisarzami kończącymi prace nad swoim kolejnym bestsellerem.

Ogromną niespodziankę wszystkim uczniom z klas 1–3 sprawił Marcel Karp, starszy kolega z klasy 5b, który przeczytał swoją książkę pt. „Hugo i Księżycowy Ptak”. Zarówno uczniowie, jak i nauczyciele byli zachwyceni piękną opowieścią o przygodach Hugona, który w tragicznych okolicznościach znalazł się na bezludnej wyspie.

Serdecznie dziękuję Marcelowi za wspólne działania w ramach Ogólnopolskiego Tygodnia Czytania Dzieciom oraz motywowanie koleżanek i kolegów do swoich działań literackich. Historia Hugona sprawiła, że przenieśliśmy się do krainy fantazji i niezwykłych przygód bohaterów. Takie opowiadania są dla dzieci źródłem wiedzy o emocjach i postawach ludzi, a także kształtują wartości istotne w życiu dorosłym.

 

Judyta Rosin-Kiełtyka