Smaller Default Larger

Pasowanie na czytelnika biblioteki szkolnej

W poniedziałek, 19 grudnia 2022 r., w bibliotece szkolnej odbyło się uroczyste pasowanie na czytelnika, które zapoczątkowało niesamowitą podróż literacką wszystkich pierwszoklasistów. W tym ważnym dla dzieci dniu towarzyszył im wyjątkowy gość — Miś Helpiś, czyli asystent bibliotekarza szkolnego i wielki miłośnik książek.

Pasowanie odbyło się w bibliotece szkolnej i miało charakter lekcji bibliotecznej, podczas której uczniowie dowiedzieli się, o co tak naprawdę chodzi z tymi książkami, jak się należy w bibliotece zachowywać, jak trzeba traktować książki i co zrobić, by się z nimi zaprzyjaźnić. Dzieci miały także możliwość zobaczyć, że książka to niesamowity przedmiot, który może przybierać różne formy: duże, małe, cienkie, grube, z literami, bez liter, grające, mówiące, a nawet z dziurami! Uczniowie, dzięki Makey Makey, mogli się także przekonać, że książki są naprawdę magiczne i mają wielką moc. Wystarczy tylko po nie sięgnąć.

Następnie przyszli czytelnicy, w obecności pani dyrektor Małgorzaty Krzemińskiej oraz wychowawczyni pani Agaty Wszołek, złożyli uroczyste przyrzeczenie, że będą książki szanować, korzystać z ich rad i mądrości oraz sumiennie wypełniać obowiązki czytelnika. Przysięga została przypieczętowana ogromną kocią zakładką do książek i mnóstwem wypożyczonych lektur.

Na zakończenie spotkania każdy nowo pasowany uczeń otrzymał dyplom, wyprawkę czytelniczą oraz drobny upominek, natomiast cała klasa pamiątkowy obrazek przypominający o tym uroczystym wydarzeniu. Wszyscy uczniowie zostali zaproszeni do udziału w literacko-plastycznym konkursie organizowanym przez bibliotekę szkolną na najpiękniejszy zeszyt ilustrujący przeczytane książki.

 

Judyta Rosin-Kiełtyka