Smaller Default Larger

SEGREGOWANIE TO NIE WYRZUCANIE!

Większość towarów, które kupujemy w sklepach, jest wykonana z plastiku, szkła, papieru oraz aluminium i innych metali, czyli tworzyw, które możemy ponownie wykorzystać. Posegregowane przestaje być śmieciem – staje się wartościowym surowcem.

18 marca obchodzimy Światowy Dzień Recyklingu. To okazja, aby przypomnieć, że PAPIER, SZKŁO, TWORZYWA SZTUCZNE to cenne surowce i mogą się jeszcze przydać! Za każdym razem, kiedy otwieramy szafkę pod zlewem, stajemy przed istotną decyzją: odzyskać czy zmarnować cenne surowce. Jeżeli oddzielimy odpady surowcowe od resztek jedzenia, to mają one szansę stać się nową ławką w parku, gazetą, watą szklaną czy rowerem.

Z tym ważnym tematem oszczędzania i recyklingu surowców zmierzyli się uczniowie naszej szkoły, którzy wzięli udział w  konkursie Mistrz Recyklingu i Przyjaciele dla uczniów klas IV - VI, którego organizatorem jest Fundacja Chlorofil. W naszej szkole wyzwanie podjęło 5 EKOZESPOŁÓW:

BĄBELKI – Lena Krupczak i Amelia Mika z klasy V,

EKOJULKI – Julia Glista i Julia Zawadowicz z klasy IV a,

EKOŚWIETLIKI – Magdalena Kędzior, Julia Lepucka, Emilia Piecuch, Zuzanna Sikora, Zuzanna Walczyk z klasy VI,

GUMISIE – Oliwia Duda, Julia Nalepa, Natalia  Szymczyk z klasy V,

SPEED ŻELUSIE – Kamil Drag i Patryk Grądalski z klasy V.

Każdy ekozespół wykonał dwa zadania konkursowe: nagrał film na temat  znaczenia recyklingu zużytego sprzętu AGD-RTV oraz wykonał grę planszową dotyczącą selektywnej zbiórki i recyklingu odpadów opakowaniowych. Uczniowie wzięli również udział w wirtualnej Lidze Recyklingu - rozgrywce internetowej na punkty w dwóch aplikacjach edukacyjnych: Liga Elektrorecyklingu i Przyjaciele Recyklingu.

Zapraszamy do obejrzenia prac konkursowych i trzymamy kciuki – rozstrzygnięcie konkursu w czerwcu.

Anna Ziemba