Smaller Default Larger

Uczniowie klasy V oraz VII b w dniach 7-9 czerwca br. uczestniczyli w wycieczce do stolicy. Warszawa przywitała uczestników piękną, letnią pogodą. Uczniowie mieli okazję spacerować po Parku Łazienkowskim, w którym można było zobaczyć pomnik Fryderyka Chopina, Nową Pomarańczarnię czy też amfiteatr wzorowany na budowli antycznej oraz znajdujący się w samym sercu Łazienek Pałac na Wyspie słynący z ,,obiadów czwartkowych” u króla Stanisława Augusta Poniatowskiego. Dużą atrakcją dla dzieci były zwierzęta - biegające po parku oswojone wiewiórki i dumnie kroczące pawie.

W tym dniu zwiedzanie Warszawy zakończyło się na Cmentarzu Powązkowskim, gdzie pochowani zostali zasłużeni dla kraju politycy, działacze niepodległościowi, myśliciele, artyści oraz lekarze i duchowni. Zmęczeni wycieczkowicze udali się na posiłek i nocleg do hotelu „Wald”.

Drugi dzień rozpoczął się zwiedzaniem Zamku Królewskiego i poznaniem jego historii. To właśnie tutaj uchwalono Konstytucję 3 Maja, tu można podziwiać piękne wnętrza z licznymi dziełami wielkich mistrzów, jak Canaletto i Rembrandt. Następnie uczniowie odwiedzili Stare Miasto z Rynkiem i Pomnikiem Syrenki. Spacerując po Warszawie, wycieczkowicze dotarli do Kolumny Zygmunta III Wazy – najwyższego i najstarszego pomnika świeckiego stolicy, zobaczyli mury obronne Starego Miasta z Barbakanem, Pomnik Małego Powstańca Warszawy upamiętniający najmłodszych uczestników powstania warszawskiego w 1944 r. i Pomnik Powstania Warszawskiego przedstawiający postacie powstańców wchodzących do kanałów i wybiegających spod walącej się ściany budynku.

Trzeci dzień to wizyta w długo wyczekiwanym Centrum Nauki „Kopernik”. Uczniowie mogli samodzielnie eksperymentować wykorzystując interaktywne eksponaty, uczyć się przez zabawę w różnych strefach tematycznych z zakresu nauk ścisłych, przyrodniczych i humanistycznych. Swoboda w zwiedzaniu pozwoliła młodzieży kierować się własną ciekawością i zainteresowaniami oraz zmuszała do samodzielnego poszukiwania odpowiedzi.

Wycieczka do Warszawy okazała się dla wszystkich uczestników bardzo interesująca, obfitowała w wiele atrakcji, a przede wszystkim była ciekawą lekcją historii.

Myślę, że nowe doświadczenia, zdobyta wiedza i chwile wspólnie spędzonego pozostaną na długo w pamięci naszych uczniów. Opiekę nad nimi sprawowali: Renata Dulęba – kierownik wycieczki, Lidia Foltyn, Małgorzata Krzemińska oraz pani  Iwona Szary – pilot biura podróży „Studio Active” Gorlice.

Renata Dulęba