Smaller Default Larger

Światowy Dzień Ziemi obchodzimy 22 kwietnia. Z roku na rok stan naszej planety ulega pogorszeniu, a Wyspa Śmieci na Oceanie Spokojnym jest kilkukrotnie większa od Polski. Jeśli jest dla nas wszystkich jakaś nadzieja, są nią najmłodsi członkowie społeczeństwa, dlatego tak ważne jest, aby uwrażliwić ich i zainteresować problemami, jakie dotykają naszą planetę. Nie ulega żadnej wątpliwości, że o Ziemię powinniśmy tak naprawdę troszczyć się przez cały rok, ale to właśnie najwięcej akcji, różnego rodzaju happeningów odbywa się pod koniec kwietnia. Co roku do tych działań włącza się coraz większa liczba osób, w tym dzieci, co jest bardzo budujące, bo Ziemia jest przecież naszym wspólnym dobrem.

W naszej szkole uczniowie klas I-III z wielkim zaangażowaniem świętowali Dzień Ziemi.

Klasa I wnikliwie analizowała i poznawała odpowiedzi na pytania dotyczące zagospodarowania surowców wtórnych. Jak segregować śmieci? Co oznacza słowo recykling? Dlaczego warto segregować śmieci? Uczniowie znają już odpowiedzi na te pytania i wszystkich zachęcają do wspólnych działań pod hasłem: „Segreguj odpady przyzwoicie, bo tak dajemy im drugie życie!”

            Klasa II dowiedziała się, jaki los spotyka słonie w Tajlandii i dlaczego te zwierzęta wpisane są na listę gatunków zagrożonych wyginięciem. Uczniowie wykonali plakaty przedstawiające potrzebę pomocy tym potężnym ssakom, których największym wrogiem jest człowiek.

Klasa III a zapoznała się z prezentacją na temat ochrony przyrody i przygotowała plakaty. Omówione zostały bardzo ważne tematy, m.in.: rola wody i jej znaczenie dla życia na naszej planecie.

 Uczniowie klasy III b podjęli natomiast wyzwanie, aby zadbać o nasz wspólny dom. Każdy z uczniów wykonywał codziennie zadania (segregacja śmieci, oszczędzanie wody i prądu), a swoje postępy dokumentował na specjalnej karcie. Powstały też plakaty wyjaśniające jak należy dbać o czystość naszej planety.

Zwieńczeniem wszystkich działań był konkurs: Coś z niczego - Konkurs Mody Ekologicznej- Mamo! Tato! - Zróbmy coś razem dla Ziemi! Miał on na celu nie tylko propagowanie postaw i zachowań ekologicznych, ale przede wszystkim zacieśnianie więzi rodzinnych podczas wspólnego wykonywania stroju z surowców wtórnych. Na konkurs wpłynęło ponad 50 prac, które można oglądać w przygotowanej prezentacji.

 

Agata Wszołek

FILM