Smaller Default Larger

SPOTKANIE Z PISARZEM

7 listopada klasy IV, V i VI  naszej szkoły uczestniczyły w spotkaniu z autorem książek dla dzieci i młodzieży, m.in.: „Prawie bajki”, „Męskie rozmowy nastolatka”, seria o księżniczce Adeli – panem Jakubem Skworzem.

Tematem spotkania były losy Adasia – głównego bohatera książki „Adaś Mickiewicz - łobuz i mistrz”. Spotkanie rozpoczęło się przeczytaniem przez pisarza fragmentu właśnie tej książki. Autor przedstawił prezentację o losach i przygodach tytułowej postaci. Później zadawał pytania dotyczące książki, a uczniowie za udzielenie dobrej odpowiedzi mogli otrzymać nagrodę w postaci zakładek i naklejek.

„Adaś Mickiewicz – łobuz i mistrz” to pierwsza z cyklu „Wciągających książek” o wielkich Polakach, czyli powieści opartych na faktach, które w fascynujący sposób przedstawiają losy najważniejszych postaci w historii Polski. Spotkanie z pisarzem utrzymane było w formie dialogu z publicznością. Miało na celu pokazać, że choć zmieniają się okoliczności, dzisiejsza młodzież też staje przed różnymi wyborami. Jeśli zdecyduje się podążać za swoją pasją, czeka ją wiele wyzwań, ale i niesamowita przygoda.

Spotkanie autorskie było doskonałym przygotowaniem do późniejszej lektury „Pana Tadeusza”. Pozwoliło poznać Mickiewicza nie jako wielkiego wieszcza, ale też człowieka z krwi i kości, który również zmagał się ze swoimi lękami i słabościami.

Wizyta pana Jakuba Skworza wpisuje się w obchody 220. rocznicy urodzin Adama Mickiewicza – patrona naszej szkoły. Mamy nadzieję, że takie działania zachęcą uczniów do rozwijania zainteresowań czytelniczych.

Pisarz został zaproszony przez Stowarzyszenie Kulturalno-Oświatowe Wsi Dominikowice, które niejednokrotnie organizowało podobne prelekcje.

 

Renata Dulęba