Smaller Default Larger

PROFILAKTYKA W SZKOLE w ramach projektu SKOWD

Wraz z rozwojem mediów elektronicznych oraz wzrostem ich popularności obserwujemy wśród dzieci i młodzieży rosnącą liczbę przypadków uznawanych za przejawy tzw. cyberprzemocy, czyli przemocy z użyciem Internetu oraz telefonów komórkowych. Dzieci często podejmują działania uznawane za cyberprzemoc, nie mając świadomości ich konsekwencji.

Tymczasem specyfika mediów elektronicznych sprawia, że intensywność krzywdy doznawanej przez ofiary cyberprzemocy, ich poczucie zagrożenia, przekracza możliwości poradzenia sobie z taką sytuacją, nawet jeśli pozornie jest ona błaha, a to może prowadzić już do prawdziwej tragedii.

Zapobieganie cyberprzemocy wymaga uświadomienia młodym internautom istoty problemu, jak również i konsekwencji, które dotykają ofiarę i sprawcę. Uczniowie powinni również wiedzieć, jak zachować się w przypadku bycia świadkiem lub doświadczania przemocy w Internecie oraz w jaki sposób i gdzie szukać pomocy.

25 listopada 2015 dla młodzieży gimnazjalnej i klasy VI SP zostały przeprowadzone warsztaty dotyczące zjawiska cyberprzemocy, poruszające m.in. problematykę:
- co robić, żeby nie zostać ofiarą cyberprzemocy,
- jak korzystać z Internetu i telefonu, by nie krzywdzić innych,
- co robić, będąc świadkiem cyberprzemocy,
- co robić, będąc ofiarą cyberprzemocy.
Osobami prowadzącymi spotkania z młodzieżą byli wykwalifikowani trenerzy z firmy „Imago” z Nowego Sącza.

Renata Dulęba