Smaller Default Larger

   Auschwitz Birkenau - ta historia jest jak 11. przykazanie – NIE BĄDŹ OBOJĘTNY, bo wszystko może się  powtórzyć …

Obóz Auschwitz Birkenau był głównym i najbardziej znanym z sześciu obozów koncentracyjnych i zagłady założonych przez nazistowskie Niemcy w celu realizacji polityki ostatecznego rozwiązania, która miała na celu masowe wymordowanie Żydów europejskich. Został on zbudowany w okupowanej przez Niemców Polsce, początkowo jako obóz koncentracyjny dla Polaków, później także dla jeńców radzieckich, a następnie również dla więźniów wielu innych narodowości.

W latach 1942–1944 stał się głównym obozem masowej zagłady, w którym torturowano i zabijano Żydów za ich tzw. pochodzenie rasowe. Obok ponad miliona zgładzonych masowo żydowskich mężczyzn, kobiet i dzieci oraz kilkudziesięciu tysięcy Polaków, w Auschwitz zamordowano również z przyczyn rasowych tysiące Romów i Sinti, a także więźniów z innych narodów Europy. Źródłem nazistowskiej polityki ograbiania, degradacji i eksterminacji Żydów była rasistowska i antysemicka ideologia propagowana przez III Rzeszę. Obóz Auschwitz Birkenau, służący zarówno eksterminacji, jak i pracy przymusowej, był największym ze stworzonych przez niemiecki reżim hitlerowski kompleksów obozów koncentracyjnych.

25 października klasy VIII a i VIII b wraz z wychowawcami: paniami Barbarą Miką- Krzysztoń i Małgorzatą Krzemińską oraz księdzem Rafałem Pniokiem udały się do Oświęcimia, gdzie odwiedziły Muzeum Auschwitz Birkenau - miejsce przepełnione bólem i cierpieniem wielu ludzi. Celem wycieczki było zapoznanie uczniów z historią naszego kraju oraz uczczenie pamięci ofiar zbrodni nazistowskich i holokaustu. Obydwie grupy z zainteresowaniem wysłuchały niezwykle przejmującego opowiadania przewodników oraz zwiedziły miejsca, w których dochodziło do tylu zbrodni. Widzieliśmy m.in.: puste cele, fotografie więźniów wiszące na ścianach, bloki z ich osobistymi rzeczami, ścianę straceń, rampę śmierci, baraki, w których mieszkali więźniowie, a także krematoria i komory gazowe, które Niemcy pod koniec wojny szybko likwidowali. Nie dało się ukryć, że na naszych twarzach często w czasie tej wycieczki pojawiało się wzruszenie, a przede wszystkim niedowierzanie, że to „ludzie ludziom zgotowali ten los”.

Każdy z nas na pewno zapamięta ważne słowa pani przewodnik – NIE BĄDŹMY OBOJĘTNI, BO TA HISTORIA MOŻE SIĘ POWTÓRZYĆ.

Alicja Jasińska, kl. VIII b