Smaller Default Larger

Andrzejki  to wieczór wróżb odprawianych w nocy z 29 na 30 listopada, w wigilię dnia świętego Andrzeja, patrona Szkocji, Grecji i Rosji. W Szkocji dzień świętego Andrzeja jest świętem narodowym.

Wieczór ten stanowi okazję do hucznych zabaw, gdyż niedługo po nim następuje spokojny okres – Adwent, oczekiwanie na święta Bożego Narodzenia. Tradycją andrzejek są również wróżby. Niegdyś miały one charakter wyłącznie matrymonialny i przeznaczone były tylko dla niezamężnych dziewcząt (męskim odpowiednikiem andrzejek były katarzynki).

Choć pochodzenie andrzejkowych wróżb nie jest do końca znane, przepowiadanie przyszłości zarówno kobietom jak i mężczyznom jest już polskim zwyczajem.

W naszej szkole, z okazji andrzejek 23 listopada br., odbyła się dyskoteka dla uczniów klas IV-VI SP oraz gimnazjum. Zabawa była zorganizowana przez Samorząd Uczniowski, oraz Radę Rodziców. Szkolne Koło Wolontariatu dla wszystkich imprezowiczów przygotowało pyszne zapiekanki. Dochód ze sprzedaży został przekazany fundacji „PSYstań dla Zwierząt”. Rada Rodziców upiekła dla wszystkich uczniów pyszną szarlotkę z bitą śmietaną. Tradycyjne andrzejkowe wróżby zostały przygotowane przez wszystkich członków Samorządu Uczniowskiego. Z inicjatywy tej organizacji zorganizowano również konkurs tańca, który zwyciężyła para uczniów z klasy II gimnazjum: Magdalena Krężołek i Szymon Basista. Wspaniałą muzykę do zabawy zawdzięczamy profesjonalnemu DJ-owi.

Wszyscy uczniowie po dyskotece wracali do domu z uśmiechami na twarzy, nie mogąc się już doczekać kolejnej zabawy.

Sylwia Zwierz, kl. III Gimnazjum