Smaller Default Larger

Było radośnie, energicznie i wiele się działo,  …. czyli wycieczka 31 maja 2016 r. szlakiem najpiękniejszych zamków Małopolski

Piękne zamki Małopolski,  wielkie dziedzictwo kultury i sztuki naszego województwa, każdy z własną niepowtarzalną historią. Te niezwykłe miejsca  mieli  możliwość zobaczyć na wycieczce  uczniowie klasy IV i VI  Szkoły Podstawowej w Dominikowicach.

Pierwszy na trasie był Zamek Żupny w Wieliczce, który 23 czerwca 2013 roku został wpisany na listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Zamek został wybudowany w XIII w. w północno-zachodniej części miasta lokacyjnego i od tego czasu, aż do 1945 r. znajdowała się w nim siedziba władz zarządzających kopalnią soli w Wieliczce i Bochni oraz magazyn soli. 

Na dziedzińcu zamku bardzo często organizowane są różnego rodzaju imprezy i wydarzenia artystyczne. Po jego zwiedzeniu uczniowie uczestniczyli w aktywnej lekcji muzealnej pt: Polskie zabytki na liście UNESCO.

Następnie udaliśmy się do  Zamku Królewskiego w Niepołomicach, który przez wieki był rezydencją królów polskich. Obecnie mieści się w nim hotel i centrum konferencyjne. Natomiast w komnatach zamkowych znajduje się muzeum.

Ostatni na naszej drodze był Zamek w Wiśniczu. Zbudowano go na planie czworoboku z wewnętrznym dziedzińcem z elementami renesansowymi. Zwieńczono czterema basztami w narożach. Mimo że zamek był doszczętnie zniszczony, obecnie jest w bardzo dobrym stanie i również mieści się w nim muzeum.

Wycieczka odbyła się w ramach projektu: Umiemy czerpać z dobrodziejstw Kultury, współfinansowanego przez Urząd Marszałkowski w Krakowie w ramach zadania Mecenat Małopolski.

 

                                                                                                                                                Renata Dulęba