Smaller Default Larger

„Zainwestuj w naszą planetę”

„Zainwestuj w naszą planetę” to tegoroczne hasło największego międzynarodowego święta ekologicznego, czyli Dnia Ziemi, które obchodzimy 22 kwietnia. W naszej szkole wspólnie zastanowiliśmy się, jak inwestować w czyste powietrze. Uczniowie wykonali ciekawe projekty, w których odpowiadali na pytania: „Co to jest smog?”, „Jak z nim walczyć?”, „Jak smog wpływa na nasze zdrowie?”.

Niestety we współczesnym świecie trudno jest znaleźć miejsca, gdzie powietrze jest czyste. Spaliny samochodowe, dym unoszący się z kominów domów i zakładów przemysłowych sprawia, że powietrze jest zanieczyszczone. Szczególnie niebezpiecznie zaczyna robić się wtedy, kiedy nie ma wiatru i zanieczyszczenia gromadzą się w jednym miejscu. Nie zawsze możemy zobaczyć smog, dlatego ważne jest monitorowanie czystości powietrza. W naszej szkole jest zainstalowany miernik jakości powietrza, dzięki któremu codziennie możemy sprawdzić, czy wyświetla się zielona, uśmiechnięta buźka. A jeśli kolor nie jest zielony, a żółty, pomarańczowy czy nawet czerwony, wtedy jakość powietrza jest coraz to gorsza. Wyniki pomiarów pyłów PM10 i PM2,5 są na bieżąco aktualizowane — możemy je zobaczyć na wyświetlaczu znajdującym się na budynku naszej szkoły oraz sprawdzić w witrynie internetowej esa.nask.pl.

ESA, czyli Edukacyjna Sieć Antysmogowa, to projekt, w którym wspólnie działamy na rzecz poprawy jakości powietrza. Należymy do sieci zaangażowanych szkół i przedszkoli, która stopniowo obejmuje obszar całej Polski.

ESA. Mierzymy się ze smogiem. Dla powietrza, dla zdrowia, dla przyszłych pokoleń!

 

Anna Ziemba