Smaller Default Larger

Wiosenne wypalanie traw – ogień niesie przyrodzie śmierć i zniszczenie

 Już od lat naukowcy, ekolodzy i strażacy biją na alarm – WYPALANIE TRAW SZKODZI!

Osoby wypalające trawy nie zdają sobie sprawy, że ich działanie może doprowadzić do gwałtownego pożaru, który przenosi się na lasy i domy. W przypadku nagłej zmiany kierunku wiatru pożary bardzo często wymykają się spod kontroli i przenoszą na pobliskie lasy i zabudowaniaNiejednokrotnie w takich pożarach ludzie tracą dobytek całego życia. Rocznie ginie z tego powodu kilkanaście osób, często przypadkowi ludzie oraz strażacy.

Mylne jest twierdzenie, że poprawi to żyzność gleby. Wypalenie najżyźniejszej próchniczej warstwy gleby niszczy ją nawet na kilka lat.  Giną drobnoustroje potrzebne glebie.

Wypalanie łąk powoduje śmierć organizmów - giną małe zwierzęta takie jak dżdżownice, które poprawiają strukturę gleby, wymierają całe kolonie mrówek, pajęczaki, biedronki, które są sprzymierzeńcem człowieka w walce z mszycami, płazy, gady oraz małe ssaki – jeże, zające, ryjówki.

Dym uniemożliwia trzmielom i pszczołom zapylanie kwiatów. Spalone zostają zioła i wartościowe trawy. Zniszczeniu ulegają też gniazda ptaków, które są na ziemi lub w zaroślach. Ofiarami stają się także większe zwierzęta leśne, takie jak sarny, jelenie czy dziki.

Do atmosfery przedostaje się szereg związków chemicznych, będących truciznami zarówno dla ludzi jak i zwierząt. Zadymienie, które towarzyszy wypalaniu, może stanowić pośrednio przyczynę kolizji drogowych.

Wypalanie jest zabronione. Wraz z ustawą z 16 kwietnia 2004 r. o ochronie przyrody wprowadzono zakaz wypalania łąk, pastwisk, nieużytków, rowów, pasów przydrożnych, szlaków kolejowych oraz trzcinowisk i szuwarów. Za łamanie tego zakazu grozi kara grzywny albo aresztu. Zakaz wypalania traw jest również jednym z wymogów dobrej kultury rolnej. Ich przestrzeganie jest konieczne przez rolników korzystających z dopłat.

Szkolne koło LOP włącza się do akcji:
„Nie wypalaj traw na wiosnę – ogień niesie przyrodzie śmierć i zniszczenie”.

Akcję Stop pożarom traw – Ziemia jest tylko jedna wspiera Komenda Główna Państwowej Straży Pożarnej, Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji, Lasy Państwowe.

Źródło:  https://spark.adobe.com/page/GNFKiAdiYEekb/

 

 

Anna Ziemba