Smaller Default Larger

Do niedawna uzależnienia wiązano przede wszystkim z zażywaniem substancji psychoaktywnych (alkohol, narkotyki, dopalacze). Dziś coraz częściej mamy do czynienia
z uzależnieniami behawioralnymi, czyli uzależnieniami od czynności (np. gier hazardowych czy komputerowych, Internetu, telefonów komórkowych, jedzenia, pracy lub zakupów).

27 i 28 lutego br. nasi uczniowie mieli szansę zapoznać się z tą tematyką na spotkaniach prowadzonych przez panią Ewę Banach - psychologa, psychoterapeutę. Zajęcia  miały charakter warsztatowy i odbyły się w klasach  V-VII. Uczniowie dowiedzieli się, czym są uzależnienia behawioralne, nauczyli się rozpoznawać niepokojące objawy. Poznali również czynniki chroniące przed uzależnieniem i niebezpieczne sytuacje, które mogą do niego doprowadzać. Zrozumieli, że nawet małe dzieci lub nastolatki mogą być zagrożone uzależnieniem behawioralnym.

Temat okazał się niezwykle ciekawy i aktualny. Dał wiele do myślenia. Zachęcam również rodziców do zgłębienia tej tematyki. Na stronie głównej  Fundacji  ETOH   www.etoh.edu.pl można znaleźć interesujące informacje skierowane zarówno do dorosłych jak i nastolatków.

 

Anna Stopnicka-Przybyło, pedagog szkolny