Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych
„Nie złożyłem broni, bo nie o taką Polskę walczyłem”.
Józef Franczak („Lalek”)
Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych został ustanowiony w 2011 roku i upamiętnia żołnierzy podziemia niepodległościowego, którzy po zakończeniu II wojny światowej nie zgodzili się na narzucony Polsce system komunistyczny.
Klasa VII miała okazję wysłuchać pani Marii Szuty – emerytowanej nauczycielki historii, pasjonatki i autorki publikacji historycznych, która przybliżyła sylwetki Żołnierzy Wyklętych, podkreślając ich odwagę, wierność wartościom i gotowość do poświęceń. Prelekcja była wzbogacona o ciekawostki historyczne, fragmenty wspomnień oraz odniesienia do realiów życia codziennego w powojennej Polsce, co pozwoliło uczniom lepiej zrozumieć dramatyzm tamtych czasów.
W klasach IV-VIII odbyły się również lekcje historii poświęcone temu tematowi. Uczniowie rozmawiali o tak ważnych w codziennym życiu wartościach jak wolność, odpowiedzialność i patriotyzm.
Pani Marii Szucie serdecznie dziękujemy za spotkanie.


tekst: Małgorzata Krzemińska
zdjęcia: Małgorzata Krzemińska