Aktualności

Słowa i muzyka: niezwykły Dzień Głośnego Czytania w edukacji wczesnoszkolnej i bibliotece

Czytanie to podróż dla umysłu, a muzyka jest ścieżką dźwiękową tej podróży – razem wypełniają przestrzeń między słowami a emocjami. 

Dzień Głośnego Czytania to coroczne święto ogłoszone po raz pierwszy przez Polską Izbę Książki w 2001 roku jest okazją do promocji czytelnictwa i rozwijania wyobraźni u dzieci i dorosłych. W tym roku w naszej szkole został wzbogacony o nowe, muzyczne elementy, które dodały edukacyjnemu wydarzeniu dodatkowy wymiar. Patronką tegorocznego dnia została wybitna polska pisarka Janina Porazińska, a data obchodów – 29 września – nie jest przypadkowa, gdyż przypada na dzień jej urodzin.

Gościem specjalnym tegorocznego wydarzenia zorganizowanego przez nauczycieli edukacji wczesnoszkolnej była pani Katarzyna Bagnicka-Pater, Dyrektor Szkoły Muzycznej w Tuchowie, której towarzyszyli uczniowie „muzycy” z naszej szkoły. 

W pierwszej części spotkania pani Katarzyna przeczytała uczniom książkę pt. „Symfonia zwierząt”. Jest to zbiór wierszy o zwierzętach, które nie tylko wprowadziły dzieci w świat fauny, ale również przekazywały morały, mówiące o ważnych wartościach życiowych. Podkład muzyczny, który towarzyszył każdemu z utworów, czynił to czytanie wyjątkowym Podczas gdy Pani Dyrektor czytała, dźwięki orkiestry dodawały narracji głębi i wzbogacały wrażenia słuchowe dzieci, angażując ich wyobraźnię.

Po przeczytaniu książki pani Katarzyna pokazała dzieciom, czym jest taktowanie. Uczniowie byli zachwyceni, gdy mogli samodzielnie spróbować taktować, naśladując gesty dyrygentki z batutą. Później wszyscy zaśpiewali popularną piosenkę dla dzieci, przy akompaniamencie pani Sabiny Książkiewicz-Rojek.

Po inspirującej pierwszej części Dnia Głośnego Czytania zaproszeni młodzi muzycy zaprezentowali swoje umiejętności w grze na różnych instrumentach, dając uczestnikom niepowtarzalną okazję do wysłuchania prawdziwego minikoncertu. Poszczególne występy były poprzedzone wierszowaną historią o danym instrumencie czytaną przez zaproszonego gościa.

Amelia Mika zagrała na skrzypcach pokazując, jak pięknie może brzmieć muzyka klasyczna. Julia Zawadowicz zaprezentowała swoją grę na gitarze. Tymoteusz Ostrowski wystąpił jako multiinstrumentalista, grając najpierw na zestawie perkusyjnym, a następnie na ksylofonie. Patrycja Kościelniak oczarowała wszystkich swoją grą na saksofonie. Fabian Ostrowski zakończył występy utworem na trąbce, pokazując siłę i wyrazistość tego instrumentu.

Dzień Głośnego Czytania wzbogacony o prezentację instrumentów muzycznych był doskonałą okazją, aby połączyć edukację czytelniczą z muzyczną. Zaproszeni goście sprawili, że ten dzień stał się nie tylko literacką podróżą, ale także muzycznym spektaklem. Dzięki połączeniu książek z muzyką dzieci miały szansę odkryć nowe wymiary sztuki i kreatywności.

Każda książka (…) – powiększa naszą wiedzę.
 Antoni Ber

Głośne czytanie to także ważny element rozwoju językowego i emocjonalnego dzieci. Wspólne lektury pobudzają wyobraźnię oraz budują nierozerwalne więzi.

Dlatego biblioteka szkolna włączyła się w obchody Ogólnopolskiego Dnia Głośnego Czytania organizując wraz z Biblioteką Publiczną w Dominikowicach wspólne czytanie.

Dziękuję pani Joannie Janik za ciepłe i życzliwe przyjęcie.

tekst: Joanna Zając,
Małgorzata Krzemińska
zdjęcia: Sabina Książkiewicz-Rojek,
Małgorzata Krzemińska