
Lekcja biologii z gekonem
Uczniowie klas szóstych mieli okazję poznać budowę i funkcjonowanie gadów na przykładzie żywego gekona orzęsionego. Karol, który jest opiekunem gekona, opowiedział nam o biologii tego gatunku.
Gekon orzęsiony naturalnie występuje tylko na Nowej Kaledonii, ale w hodowli czuje się znakomicie. Zjada owady, np. karaczany, świerszcze, szarańczę oraz owoce: jabłka, brzoskwinie, mango – w formie papki. Prowadzi nocny tryb życia, dzień zwykle spędza w kryjówkach.
Gekon orzęsiony nie posiada powiek, więc nawet w głębokim śnie jego oczy będą szeroko otwarte. Dopiero gdy robi się ciemniej i zbliża się wieczór, jaszczurka rozpoczyna swoją aktywność. Jest to bardzo skoczna jaszczurka, więc może próbować zeskakiwać lub wskakiwać na znajdujące się w okolicy obiekty. W chwili zagrożenia odrzuca ogon, ale nowy już nie odrasta. Karol dodał również, że widać, kiedy jego podopieczny denerwuje się, ponieważ robi się wtedy pomarańczowy.
Lekcja z żywym okazem dostarczyła wielu emocji, a może będzie to inspiracja do rozwijania nowych zainteresowań. Karol Krężołek, klasa VI a



tekst: Anna Ziemba
zdjęcia: Anna Ziemba

Małopolska Marzanna 2024
