Smaller Default Larger

Wyjazd do teatru

"Ania z Zielonego Wzgórza" otworzyła 71. sezon w krakowskim Teatrze Groteska. Jak podkreślił reżyser spektaklu Adolf Weltschek, to „spektakl dramatyczny z elementami teatru muzycznego”. 1 października 2015 dzieci z naszej szkoły z klas V i VI miały okazję oglądać to niezwykłe przedstawienie.


„Ania z Zielonego Wzgórza” to klasyka i tytuł bardzo zobowiązujący. To dla płci pięknej pozycja niemal taka, jak dla Polaków „Trylogia”. Nie ma chyba dziewczyny, która by nie znała tej powieści. Spektakl jest potwierdzeniem, że problemy, które trapią nas dzisiaj, są uniwersalne. Autorką scenariusza, scenografii, animacji oraz tekstów piosenek jest Małgorzata Zwolińska, a muzykę napisał Piotr Klimek. Historia Ani uświadomiła dzieciom, czego nie mamy, albo co tracimy. Dominującym elementem scenografii było drzewo – metafora „życia, rodziny, bezpieczeństwa”. Już w pierwszym akcie nasi uczniowie poznali przebłyski temperamentu głównej bohaterki, który później ujawnił się w pełni.

Dziś też gdzieś są te „Anie”, które nie mają domu. Ktoś je przygarnia i ma problem
z akceptacją, bo nie wie do końca, jaka „Ania” będzie. Sztuka z przesłaniem, z nauką. To także przedstawienie o akceptacji, o wpływie młodego człowieka na życie dorosłych. Wszyscy aktorzy doskonale wcielili się w swoje role. Mieli świetnie dobrane stroje. Na szczególną uwagę zasłużyły odtwórczynie głównych ról, czyli Ani Shirley, którą zagrała Dominika Guzek oraz Diany Barry w wykonaniu Diany Jędrzejewskiej.

Drugi punkt wycieczki to wizyta w Radio Kraków. Tam uczniowie poznali zawody radiowców: dziennikarza, dźwiękowca i redaktora. Po pomieszczeniach w tym pięknym, szklanym gmachu oprowadzał wycieczkowiczów pan Grzegorz – dziennikarz.

Szkolna wycieczka z pewnością się udała. Opiekunami były panie: Sabina Kurzawa, Małgorzata Takeuchi i Renata Dulęba.

Wyjazd odbył się w ramach realizacji projektu Niecodzienny język polski realizowany przez Stowarzyszenie Kulturalno-Oświatowe Wsi Dominikowice. Środki na ten cel pozyskano w programie Małopolskie czytanie.

 

                                                                                                                             Renata Dulęba