Smaller Default Larger

 

Wizyta partnerska nauczycieli oraz wymiana młodzieży w Szkole Podstawowej im. Adama Mickiewicza w Dominikowicach w ramach projektu "What's your impact on earth?" - program Erasmus+ - Partnerstwa Strategiczne Szkół. Od 14 do 18 maja 2018 r. uczniowie, ich rodzice oraz nauczyciele Szkoły Podstawowej im. Adama Mickiewicza w Dominikowicach gościli grupę 11 nauczycieli i 16 uczniów z Litwy (Joniškio "Aušros" gimnazija  - Joniszki), Włoch (Istituto Comprensivo Statale "Michelangelo Buonarroti" -  Ripa Teatyna, Chieti ), Estonii (Tallinn Downtown Private School - Tallinn), Węgier (Tapioszolos-Ujszilvas Reformatus Atalanos Iskolaés Ovoda), Portugalii (Agrupamento de Escolas de Ponte de Sor). Wizyta odbyła się w ramach realizowanego od września 2017 roku projektu „What's your impact on earth?”, a głównym zadaniem organizatorów było podsumowanie części projektu na temat ochrony powietrza.

             We wtorek, 15 maja, gości powitali dyrektor szkoły - pani Lidia Foltyn oraz dyrektor OZEA i Pełnomocnik Wójta ds. Oświaty - pani Agata Cup. W programie artystycznym zaprezentowała się grupa najmłodszych mażoretek prowadzona przez pana Romana Korbicza oraz  młodzież naszej szkoły, która zaprosiła widzów w muzyczną podróż po krajach Europy. Uczestnicy projektu – zarówno młodzież jak i nauczyciele - gorąco przyjęli młodych wykonawców, po czym rozpoczęły się tematyczne zajęcia.

Młodzież miała w planie prezentację materiałów, przygotowaną wcześniej w swoich krajach, na temat chorób wywołanych zanieczyszczeniem powietrza, wykonanie wystawy koszulek "Give me five T-shirts" ukazujących najważniejsze zasady, których musimy przestrzegać, aby chronić środowisko. Uczestnicy warsztatów wykonali również plakaty dotyczące ochrony powietrza przed zanieczyszczeniami.

Nauczyciele wzięli udział w dwóch lekcjach otwartych. Pierwsza prowadzona była przez panią Sabinę Książkiewicz-Rojek w klasie I i miała za zadanie nauczyć najmłodszych uczniów, jak zostać ekobohaterem. Nauczyciele mogli poznać innowacyjne metody pracy stosowane w naszej szkole. Kolejne zajęcia poprowadzone przez panią Ewę Stępień to nowoczesna lekcja języka angielskiego z wykorzystaniem technologii informacyjnych (aplikacja Kahoot i Quizlet). Uczniowie pracowali w grupach, rozwiązywali zadania przy pomocy swoich telefonów, łączyli się przez wi-fi, a efekty ich pracy dorośli śledzili na ekranie monitora.

Nauczyciele przedstawili filmy i prezentacje ze swoich krajów, prezentując bardzo nowatorskie metody pracy.  Goście z Węgier przybliżyli fantastyczny pomysł na połączenie lekcji języka węgierskiego z naukami przyrodniczymi. Uczniowie musieli nauczyć się technik przeprowadzania wywiadów, a następnie pytali o zagadnienia ekologiczne miejscowe władze, lekarzy i zwykłych ludzi. Litwini pokazali produkcję biomasy na lekcji chemii, Włosi - naukowe i wręcz uniwersyteckie metody badania jakości powietrza i opracowywania wyników. Portugalczycy zaś badali jakość powietrza za pomocą skali porostowej.

 Uwieńczeniem zajęć w szkole była wspólna gra ekologiczna, podczas której nauczyciele byli liderami międzynarodowych grup młodzieży. Gra miała za zadanie zapoznać młodzież z działaniami na szczeblu polityki, dotyczącymi uregulowań prawnych o ochronie powietrza, a mianowicie "Clean Air Act" w Stanach Zjednoczonych  i Clean Air Programme
w Unii Europejskiej.

Zadania w naszym projekcie dotyczą również aktywności na świeżym powietrzu, dlatego też zaplanowano warsztaty w Karpackiej Troi - zajęcia z łucznictwa oraz średniowieczne gry i zabawy Słowian.

 Drugi dzień wizyty upłynął nam w strugach deszczu w Magurskim Parku Narodowym. Została zrealizowana ścieżka edukacyjna w okolicach góry Wysokie, a głównym zadaniem uczestników było oznaczenie jakości powietrza na podstawie skali porostowej. Uczniowie swoje zdjęcia porostów umieszczą na naszym portalu edukacyjnym Edmodo, a najlepsze fotografie zostaną nagrodzone w przyszłym roku.

W czwartek odwiedziliśmy Kraków jako przykład miasta borykającego się z wysokim poziomem zanieczyszczeń powietrza w okresie jesienno-zimowym. Uczniowie poznali przyczyny i uwarunkowania takiego stanu rzeczy oraz główne kierunki działań władz lokalnych. Odwiedziliśmy również Galerię Figur Stalowych będącą znakomitym przykładem tego, co można zrobić z surowców wtórnych i dlaczego warto segregować odpady.

            Czas wspólnie spędzony minął szybko, ale pozwolił nawiązać przyjaźnie. Młodzież, nauczyciele oraz rodziny goszczące dzieci nie zapomną tych wspólnych dni, ponieważ wiele mogliśmy się od siebie nauczyć i dostrzec, że w sumie dzieli nas tylko odległość. Rozstaliśmy się w piątek w strugach deszczu i łez.

 

 

 

W marcu międzynarodowym spotkaniem w Portugalii zakończyliśmy cykl zadań związanych z podniesieniem świadomości uczniów na temat ochrony gleby w naszym środowisku. Od kwietnia do czerwca realizujemy ścieżkę związaną z ochroną powietrza „AIR”. Działania rozpoczęliśmy od wspólnego spotkania - 25 kwietnia 2018. W grupach pracowaliśmy nad różnymi zagadnieniami: pod opieką pani Anny Ziemby uczniowie przygotowali prezentację na temat chorób cywilizacyjnych wywołanych zanieczyszczeniem powietrza. Prezentacja ta w języku angielskim była przedstawiona podczas międzynarodowych warsztatów 15 maja 2018 roku w naszej szkole.

Kolejna grupa pod opieką pani Ewy Stępień przygotowała projekty koszulek „Give me five T-shirts”- czyli koszulki „Przybij piątkę” ilustrujące główne zasady, których należy przestrzegać, aby chronić środowisko.  Podobne koszulki wykonali uczniowie z 5 krajów partnerskich, a ich wystawa była zaprezentowana w naszej szkole 15 maja.

Zadaniem młodzieży było również przekazać t-shirty lokalnym władzom, aby pokazać zaangażowanie młodego pokolenia w ochronę otoczenia. Miało to miejsce podczas wspólnego spotkania – otrzymała je pani Agata Cup, przedstawicielka gminy Gorlice.

Spośród licznych projektów do realizacji  jury w składzie: pani Anna Ziemba, Justyna Bogdan i Bartosz Mituś wybrało koszulki zaprojektowane przez Magdalenę Dudę, Kamilę Kędzior i Natalię Moćko.

View the embedded image gallery online at:
http://dominikowice.pl/index.php/erasmus#sigFreeIda42954e678

 

Trzecia grupa zajęła się opracowaniem pytań do gry ekologicznej. Gra składała się z 3 części: część A, najtrudniejsza - pytania dotyczące ustawy „Clean Air Act” i programu Clean Air funkcjonującego w Unii Europejskiej, część B - ogólne pytania dotyczące ochrony środowiska, część C  - zabawne zadania ruchowe. Gra została przygotowana w języku angielskim, a zabawa została przeprowadzona 15 maja podczas wspólnych warsztatów w naszej szkole. Liderami grup byli nauczyciele z 5 krajów partnerskich. Nad przebiegiem i przygotowaniem gry czuwali: Szymon Basista, Łukasz Kaszałowicz i Natalia Moćko.

Odbyło się również spotkanie organizacyjne młodzieży, która gościła w swoich domach uczniów z zagranicy.

View the embedded image gallery online at:
http://dominikowice.pl/index.php/erasmus#sigFreeId9b25085675

 

Przełom kwietnia i maja to również czas intensywnych przygotowań do wizyty uczniów i nauczycieli. Odbywały się próby, poszukiwania utworów muzycznych z każdego kraju partnerskiego. W przygotowaniach wzięli udział: Justyna Bogdan i Karolina Jasińska - prowadzenie i śpiew, Magdalena Bąk - wykonała solo piosenkę litewską i estońską, Kinga Święs - gitara i śpiew, Kacper Wąs - akordeon, Michał Hajduk - gitara w duecie z Karoliną, Krzysztof Kędzior – puzon. Uczennice z klasy III gimnazjum: Zuzanna Zawadowicz, Sylwia Woźniak, Magdalena Krężołek, Karolina Sotnicka, Natalia Moćko, Francesca Aliberti grupowo wystąpiły w repertuarze portugalskim -

View the embedded image gallery online at:
http://dominikowice.pl/index.php/erasmus#sigFreeId5b67881ac2

 

Nauczyciele z kolei przygotowywali się do lekcji otwartych oraz prowadzili lekcje na zewnątrz „outdoor classes”. Scenariusze tych zajęć, filmy i zdjęcia będą umieszczone na portalu Komisji Unii Europejskiej służącemu do dzielenia się rezultatami projektów (lekcja otwarta Eco-hero prowadzona przez mgr Sabinę Książkiewicz-Rojek, lekcja języka angielskiego - mgr Ewa Stępień, lekcja fizyki - mgr Karolina Górska, godzina wychowawcza - uczennice klasy VII).

View the embedded image gallery online at:
http://dominikowice.pl/index.php/erasmus#sigFreeIddb6559ef72

 

Od 26 kwietnia rozpoczęliśmy również „walking week”, w ramach którego zorganizowano Dzień Piechura i rajd szkolny. 26 kwietnia 2018 roku odbył się w naszej szkole Pedi Bus Day, czyli Dzień Piechura. Chętne dzieci spotkały się o godzinie 7:30 rano z nauczycielami, aby spacerem przejść do szkoły na lekcje. Akcja została zorganizowana w ramach projektu „What's your impact on earth?” promującego aktywny tryb życia. Dzieci ze wszystkich krajów partnerskich: Litwy, Włoch, Portugalii, Estonii  i Węgier w wybrany dzień dotarły do szkoły na piechotę, zamiast jechać samochodem lub autobusem szkolnym.

 

View the embedded image gallery online at:
http://dominikowice.pl/index.php/erasmus#sigFreeIddc642f44e6

 

Rajd szkolny do Folusza odbył się 30 kwietnia 2018 roku i był połączony z obchodami święta uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Tutaj również odbyła się lekcja historii „w terenie”, czyli konkurs historyczny dla wszystkich klas przygotowany przez mgr Małgorzatę Krzemińską.

 

View the embedded image gallery online at:
http://dominikowice.pl/index.php/erasmus#sigFreeId6dab6fe2f9

 

 

WARSZTATY W PORTUGALII W DNIACH OD 19 DO 23 MARCA 2018

 

Warsztaty ekologiczne w Portugalii - Erasmus+

View the embedded image gallery online at:
http://dominikowice.pl/index.php/erasmus#sigFreeId775b81d8bb

 

Meble ekologiczne

 Zespoły klasowe intensywnie pracowały po lekcjach, spotykając się u siebie w domach, aby przygotować fantastyczne meble i dekoracje wykonane w 100% z surowców wtórnych. Efekty pracy zostały zaprezentowane 7 marca 2018 roku.

View the embedded image gallery online at:
http://dominikowice.pl/index.php/erasmus#sigFreeId4dd8e19896

 

 

Połączenie ekologii i języka angielskiego może wydawać się niemożliwe, a jednak wiele najnowszych wynalazków i technologii czerpie nazewnictwo z tego języka i jeśli chce się naprawdę być "na czasie", to specjaliści po prostu muszą korzystać z literatury angielskiej.

Nasza szkoła w tym roku uczestniczy w programie Partnerstwa Strategicznego w ramach Erasmus+, w którym posługujemy się językiem angielskim z partnerami z Europy i omawiamy zagadnienia ekologiczne.  Dlatego też w celu upowszechnianie rezultatów projektu wypracowanych przez uczniów na platformie edukacyjnej Edmodo zorganizowany został konkurs „ekologicznego” języka angielskiego dla najmłodszych "Eco Happy Kids". Konkurs ten, jak co roku, odbył się w naszej szkole 1 marca 2018 r. i wzięło w nim udział 11 uczniów klas III z sześciu szkół podstawowych gminy Gorlice. Najlepsi okazali się: Mateusz Szczerba ze Szkoły Podstawowej w Kwiatonowicach oraz Wiktor Haluch i Jan Kuźma ze Szkoły Podstawowej w Kobylance. Z naszej szkoły Kacper Nalepa bardzo dobrze poradził sobie z trudnym słownictwem, zadaniami gramatycznymi i zajął ostatecznie 4. miejsce.

Serdecznie dziękujemy wszystkim nauczycielkom języka angielskiego, które podjęły trud przygotowania swoich podopiecznych do konkursu. Są to panie: Anna Stępień (SP w Kwiatonowicach), Katarzyna Jagielska-Liana (SP w Klęczanach), Katarzyna Woźniak (SP w Kobylance), Joanna Wolska (SP w Bystrej). Organizatorami konkursu były panie: Ewa Stępień i Małgorzata Takeuchi.

Nagrody konkursowe zakupiono w ramach  projektu „What's your impact on earth?”  finansowanego przy wsparciu Komisji Europejskiej z programu Erasmus + - Partnerstwa Strategiczne na rzecz edukacji szkolnej.

View the embedded image gallery online at:
http://dominikowice.pl/index.php/erasmus#sigFreeIdc9425d964b

 

Pierwsze koty za płoty...

Za nami rok 2017 i pierwsze kroki, które stawialiśmy w projekcie Erasmus+. Od listopada aktywni uczestnicy projektu spotkali się klika razy oraz pracowali w sieci na portalu Edmodo.

W listopadzie zadaniem uczniów w międzynarodowej klasie Edmodo było opracowanie ciekawych zadań dla najmłodszych uczniów o tematyce ekologicznej, aby mogli przygotować się do konkursu Eco-Happy Kids. Konkurs ten dla uczniów gminy Gorlice odbędzie się w naszej szkole 1 marca 2018 roku. Natomiast zadanie grudniowe opublikowane przez nauczycielkę z Węgier Szilvię Domok polegało na wykonaniu ozdoby świątecznej z materiałów pochodzących z recyklingu. Wasze prace, drodzy uczniowie, były bardzo ciekawe i okazuje się, że można stworzyć całkiem pomysłowe rzeczy. Powstał nawet jeden film wykonany przez naszą uczennicę Magdę z klasy II gimnazjum.

W listopadzie pracowaliśmy również nad prezentacją na temat zagrożeń ekologicznych w Polsce. Uczniowie podjęli tematy: smog, katastrofa po huraganie w miejscowości Suszek, powodzie, wycinka drzew w Puszczy Białowieskiej. Prezentacje ze wszystkich krajów będą opublikowane jako jeden z rezultatów projektu na Platformie Rezultatów Projektów Erasmus+ - jest to stronie Komisji Europejskiej.

View the embedded image gallery online at:
http://dominikowice.pl/index.php/erasmus#sigFreeId2e7e04875e

22 listopada 2017 r. po raz pierwszy połączyliśmy się z naszymi partnerami za pomocą Skypea. Miała to być wideokonferencja łącząca wszystkie 6 krajów, ale z przyczyn technicznych udało się nam nawiązać połączenie jednocześnie z Litwą, Węgrami i Portugalią, a potem indywidualnie z Estonią. Uczniowie mogli się zobaczyć, pozdrowić, opowiedzieć, czym się interesują.

View the embedded image gallery online at:
http://dominikowice.pl/index.php/erasmus#sigFreeId01ed399a8d

29 listopada 2017 r. pani Anna Ziemba przeprowadziła w dwóch grupach zajęcia laboratoryjne, podczas których uczniowie zajmowali się badaniem jakości próbek gleby zebranych z różnych stanowisk. Gleba ogrodowa okazała się bogata w sole mineralne, natomiast próbki zebrane blisko dróg miały gorszą strukturę oraz były kwaśne, co świadczy o ich zanieczyszczeniu.  Zajęcia praktyczne zawsze są ciekawsze i bardziej ekscytujące. Miejmy nadzieję, że pierwsze doświadczenia nabyte w szkole podstawowej staną się motorem do dalszego rozwoju.

View the embedded image gallery online at:
http://dominikowice.pl/index.php/erasmus#sigFreeId563e53741a

Grudzień upłynął nam pod znakiem świątecznych przygotowań. We współpracy z firmą Arpi został opracowany projekt kalendarza na rok 2018 oraz tablica informacyjna Erasmus+. 13 grudnia uczniowie spotkali się, aby wykonać i napisać kartki świąteczne do wszystkich naszych partnerów, które jeszcze przed świętami wraz z kalendarzami powędrowały do Włoch, Litwy, Estonii, Portugalii i na Węgry. Niektóre szkoły otrzymały nasze paczki jeszcze w grudniu, natomiast najpóźniej przesyłki dotarły do Estonii i na Węgry - 8 stycznia 2018 roku.

  Małgorzata Takeuchi

View the embedded image gallery online at:
http://dominikowice.pl/index.php/erasmus#sigFreeIda9721d653c

 

 

 

Erasmus+

Współczesne programy unijne dają możliwość współpracy międzynarodowej. Nasza szkoła pozyskała partnerów i przez kolejne dwa lata będzie u nas realizowany projekt „What's your impact on earth?” – „Jaki jest twój wpływ na środowisko?” wspólnie ze szkołami z Włoch, Węgier, Estonii, Portugalii i Litwy.

Partnerstwa strategiczne w ramach programu Erasmus Plus polegają na międzynarodowej współpracy placówek edukacyjnych, lokalnych lub regionalnych władz odpowiedzialnych za oświatę i innych organizacji działających na rzecz edukacji szkolnej. Celem działań jest zainicjowanie długofalowych zmian, wprowadzenie innowacji i dobrych praktyk wszędzie tam, gdzie jest to niezbędne do zapewnienia wysokiej jakości kształcenia, a w szczególności rozwijanie kompetencji kluczowych i przekrojowych, podnoszenie jakości wczesnej edukacji i opieki oraz wzmacnianie kompetencji zawodowych nauczycieli. Projekt umożliwia wzmocnienie potencjału organizacji do działań na szczeblu międzynarodowym oraz wymianę metod, praktyk i idei.

W ramach projektu przewidziano:

- działania promujące zdrowy, ekologiczny tryb życia,

- warsztaty na temat ochrony powietrza, wody, ziemi,

- zajęcia językowe, komunikację z uczniami z krajów partnerskich,

- warsztaty metodyczne dla nauczycieli,

- pracę na platformach Edmodo i eTwinning,

- zajęcia językowe,

- wyjazdy szkoleniowe dla młodzieży i nauczycieli: Portugalia - marzec  2018, Estonia
i Włochy w roku szkolnym 2018/2019 (po 3 uczniów),

- wizyta uczniów i nauczycieli z krajów partnerskich w naszej szkole - maj 2018.

Kwota dofinansowania wynosi 25 250,00 euro.

Pierwszym naszym zadaniem jest opracowanie logo projektu. Zachęcamy uczniów do wzięcia udziału w tym międzynarodowym konkursie. Być może Twój pomysł będzie wykorzystany
w sześciu krajach europejskich?

Osoby chętne do współpracy zapraszamy do zgłoszenia się do koordynatorów projektu – pani Małgorzaty Takeuchi i pani Ewy Stępień. Poszukujemy chętnych, którzy chcą się zaangażować i brać udział w projekcie jako grupa tworząca Zespół Projektowy.

 Małgorzata Takeuchi