Smaller Default Larger

WARSZTATY W PORTUGALII W DNIACH OD 19 DO 23 MARCA 2018

 

Warsztaty ekologiczne w Portugalii - Erasmus+

View the embedded image gallery online at:
http://dominikowice.pl/index.php/erasmus#sigFreeIdfcea3b9f77

 

Meble ekologiczne

 Zespoły klasowe intensywnie pracowały po lekcjach, spotykając się u siebie w domach, aby przygotować fantastyczne meble i dekoracje wykonane w 100% z surowców wtórnych. Efekty pracy zostały zaprezentowane 7 marca 2018 roku.

View the embedded image gallery online at:
http://dominikowice.pl/index.php/erasmus#sigFreeId348229a913

 

 

Połączenie ekologii i języka angielskiego może wydawać się niemożliwe, a jednak wiele najnowszych wynalazków i technologii czerpie nazewnictwo z tego języka i jeśli chce się naprawdę być "na czasie", to specjaliści po prostu muszą korzystać z literatury angielskiej.

Nasza szkoła w tym roku uczestniczy w programie Partnerstwa Strategicznego w ramach Erasmus+, w którym posługujemy się językiem angielskim z partnerami z Europy i omawiamy zagadnienia ekologiczne.  Dlatego też w celu upowszechnianie rezultatów projektu wypracowanych przez uczniów na platformie edukacyjnej Edmodo zorganizowany został konkurs „ekologicznego” języka angielskiego dla najmłodszych "Eco Happy Kids". Konkurs ten, jak co roku, odbył się w naszej szkole 1 marca 2018 r. i wzięło w nim udział 11 uczniów klas III z sześciu szkół podstawowych gminy Gorlice. Najlepsi okazali się: Mateusz Szczerba ze Szkoły Podstawowej w Kwiatonowicach oraz Wiktor Haluch i Jan Kuźma ze Szkoły Podstawowej w Kobylance. Z naszej szkoły Kacper Nalepa bardzo dobrze poradził sobie z trudnym słownictwem, zadaniami gramatycznymi i zajął ostatecznie 4. miejsce.

Serdecznie dziękujemy wszystkim nauczycielkom języka angielskiego, które podjęły trud przygotowania swoich podopiecznych do konkursu. Są to panie: Anna Stępień (SP w Kwiatonowicach), Katarzyna Jagielska-Liana (SP w Klęczanach), Katarzyna Woźniak (SP w Kobylance), Joanna Wolska (SP w Bystrej). Organizatorami konkursu były panie: Ewa Stępień i Małgorzata Takeuchi.

Nagrody konkursowe zakupiono w ramach  projektu „What's your impact on earth?”  finansowanego przy wsparciu Komisji Europejskiej z programu Erasmus + - Partnerstwa Strategiczne na rzecz edukacji szkolnej.

View the embedded image gallery online at:
http://dominikowice.pl/index.php/erasmus#sigFreeIda24d1d28ea

 

Pierwsze koty za płoty...

Za nami rok 2017 i pierwsze kroki, które stawialiśmy w projekcie Erasmus+. Od listopada aktywni uczestnicy projektu spotkali się klika razy oraz pracowali w sieci na portalu Edmodo.

W listopadzie zadaniem uczniów w międzynarodowej klasie Edmodo było opracowanie ciekawych zadań dla najmłodszych uczniów o tematyce ekologicznej, aby mogli przygotować się do konkursu Eco-Happy Kids. Konkurs ten dla uczniów gminy Gorlice odbędzie się w naszej szkole 1 marca 2018 roku. Natomiast zadanie grudniowe opublikowane przez nauczycielkę z Węgier Szilvię Domok polegało na wykonaniu ozdoby świątecznej z materiałów pochodzących z recyklingu. Wasze prace, drodzy uczniowie, były bardzo ciekawe i okazuje się, że można stworzyć całkiem pomysłowe rzeczy. Powstał nawet jeden film wykonany przez naszą uczennicę Magdę z klasy II gimnazjum.

W listopadzie pracowaliśmy również nad prezentacją na temat zagrożeń ekologicznych w Polsce. Uczniowie podjęli tematy: smog, katastrofa po huraganie w miejscowości Suszek, powodzie, wycinka drzew w Puszczy Białowieskiej. Prezentacje ze wszystkich krajów będą opublikowane jako jeden z rezultatów projektu na Platformie Rezultatów Projektów Erasmus+ - jest to stronie Komisji Europejskiej.

View the embedded image gallery online at:
http://dominikowice.pl/index.php/erasmus#sigFreeId0f90d8ccec

22 listopada 2017 r. po raz pierwszy połączyliśmy się z naszymi partnerami za pomocą Skypea. Miała to być wideokonferencja łącząca wszystkie 6 krajów, ale z przyczyn technicznych udało się nam nawiązać połączenie jednocześnie z Litwą, Węgrami i Portugalią, a potem indywidualnie z Estonią. Uczniowie mogli się zobaczyć, pozdrowić, opowiedzieć, czym się interesują.

View the embedded image gallery online at:
http://dominikowice.pl/index.php/erasmus#sigFreeId9ae7faebac

29 listopada 2017 r. pani Anna Ziemba przeprowadziła w dwóch grupach zajęcia laboratoryjne, podczas których uczniowie zajmowali się badaniem jakości próbek gleby zebranych z różnych stanowisk. Gleba ogrodowa okazała się bogata w sole mineralne, natomiast próbki zebrane blisko dróg miały gorszą strukturę oraz były kwaśne, co świadczy o ich zanieczyszczeniu.  Zajęcia praktyczne zawsze są ciekawsze i bardziej ekscytujące. Miejmy nadzieję, że pierwsze doświadczenia nabyte w szkole podstawowej staną się motorem do dalszego rozwoju.

View the embedded image gallery online at:
http://dominikowice.pl/index.php/erasmus#sigFreeIdae8ced857d

Grudzień upłynął nam pod znakiem świątecznych przygotowań. We współpracy z firmą Arpi został opracowany projekt kalendarza na rok 2018 oraz tablica informacyjna Erasmus+. 13 grudnia uczniowie spotkali się, aby wykonać i napisać kartki świąteczne do wszystkich naszych partnerów, które jeszcze przed świętami wraz z kalendarzami powędrowały do Włoch, Litwy, Estonii, Portugalii i na Węgry. Niektóre szkoły otrzymały nasze paczki jeszcze w grudniu, natomiast najpóźniej przesyłki dotarły do Estonii i na Węgry - 8 stycznia 2018 roku.

  Małgorzata Takeuchi

View the embedded image gallery online at:
http://dominikowice.pl/index.php/erasmus#sigFreeId9d26a25520

 

 

 

Erasmus+

Współczesne programy unijne dają możliwość współpracy międzynarodowej. Nasza szkoła pozyskała partnerów i przez kolejne dwa lata będzie u nas realizowany projekt „What's your impact on earth?” – „Jaki jest twój wpływ na środowisko?” wspólnie ze szkołami z Włoch, Węgier, Estonii, Portugalii i Litwy.

Partnerstwa strategiczne w ramach programu Erasmus Plus polegają na międzynarodowej współpracy placówek edukacyjnych, lokalnych lub regionalnych władz odpowiedzialnych za oświatę i innych organizacji działających na rzecz edukacji szkolnej. Celem działań jest zainicjowanie długofalowych zmian, wprowadzenie innowacji i dobrych praktyk wszędzie tam, gdzie jest to niezbędne do zapewnienia wysokiej jakości kształcenia, a w szczególności rozwijanie kompetencji kluczowych i przekrojowych, podnoszenie jakości wczesnej edukacji i opieki oraz wzmacnianie kompetencji zawodowych nauczycieli. Projekt umożliwia wzmocnienie potencjału organizacji do działań na szczeblu międzynarodowym oraz wymianę metod, praktyk i idei.

W ramach projektu przewidziano:

- działania promujące zdrowy, ekologiczny tryb życia,

- warsztaty na temat ochrony powietrza, wody, ziemi,

- zajęcia językowe, komunikację z uczniami z krajów partnerskich,

- warsztaty metodyczne dla nauczycieli,

- pracę na platformach Edmodo i eTwinning,

- zajęcia językowe,

- wyjazdy szkoleniowe dla młodzieży i nauczycieli: Portugalia - marzec  2018, Estonia
i Włochy w roku szkolnym 2018/2019 (po 3 uczniów),

- wizyta uczniów i nauczycieli z krajów partnerskich w naszej szkole - maj 2018.

Kwota dofinansowania wynosi 25 250,00 euro.

Pierwszym naszym zadaniem jest opracowanie logo projektu. Zachęcamy uczniów do wzięcia udziału w tym międzynarodowym konkursie. Być może Twój pomysł będzie wykorzystany
w sześciu krajach europejskich?

Osoby chętne do współpracy zapraszamy do zgłoszenia się do koordynatorów projektu – pani Małgorzaty Takeuchi i pani Ewy Stępień. Poszukujemy chętnych, którzy chcą się zaangażować i brać udział w projekcie jako grupa tworząca Zespół Projektowy.

 Małgorzata Takeuchi